Our range of products include 100 kva distribution transformer, 63kva single phase onan distribution transformer, 1.5mva 3-phase onan distribution transformer, 1mva 3-phase onan distribution transformer, 200kva 3-phase onan distribution transformer and 1.25mva 3-phase onan distribution transformer.
₹ 200000 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 100 kVA |
| Winding Material | Copper |
| Primary Voltage | 11 kV |
| Cooling Type | Oil Cooled |
| Phase | Three Phase |
| Tap Changer Type | Off-Circuit (OCTC) |
| Secondary Voltage | 433 V |
| Applicable Standard | IS 2026 |
| Vector Group | Dyn11 |
Minimum order quantity: 5 Piece
A Distribution Transformer is an electrical device designed to step down high voltage from transmission or primary distribution networks to a lower voltage level suitable for end-user consumption in residential, commercial, and industrial applications. It is one of the most essential components of power distribution systems, ensuring safe, efficient, and reliable delivery of electrical energy over the final stage of the power network.
These transformers operate continuously with high efficiency, minimal power loss, and require low maintenance. Available in various cooling types such as Oil-Immersed (ONAN / ONAF) and Dry-Type (VPI / Cast Resin), distribution transformers are engineered to withstand voltage fluctuations, short circuits, and overload conditions, ensuring long service life and stable performance.
₹ 85000 / Piece Get Latest Price
| Rated Power | 63 kVA |
| Voltage Class | 11 kV |
| Cooling Type | ONAN |
| Number of Phase | Single Phase |
| Power Rating | 63kVA |
| Voltage Ratio | 11kV/433V |
| Brand | Servostar |
| Winding Material | Copper |
| Standards | IS-1180 |
₹ 1250000 / Piece Get Latest Price
| Primary Voltage | 11 kV |
| Winding Material | Copper |
| Power Rating | 1.5MVA |
| Cooling Type | ONAN |
| Number of Phase | 3-Phase |
| Voltage Ratio | 11kV/433V |
| Brand | Servostar |
| Standards | IS-1180 |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50 - 60 Hz |
Minimum order quantity: 5 Piece
For the efficient power supply, well engineered and reliable transformers are essential. Servostar with its two-decade expertise in transformer has established state of the art facilities for distribution and power facility.
We manufacture power transformers up to 2mva capacity with 11/22/33/66 kV class. Transformers cores are built with cargo, low loss silicon steel lamination. Use of high grade and laser scribed laminations for the core significantly reduce no-load losses and noise levels as committed. Power transformer winding is made of electrolytic grade copper with continuously transposed conductors as per the designs requirement. The winding has axial and radial cooling ducts to ensure effective heat dissipation into the oil and elimination the hot spots. For high voltage windings, disc coil with excellent mechanical strength is used to take the stresses due to the voltage level. A special interleaved or shielded construction offers most uniform voltage distribution despite system transients. Power transformers, core-oil assembly are rigidly supported by a common pressure ring of dandified wood at the top and bottom, for precise alignment. Well profiled angled rings are placed between him and lv windings to reduce voltage stress levels. The ends a tapping leads to all the windings are connected by special extra flexible, insulated copper cables, which are rigidly braced in position. The core-coil assembly is put into the tank with proper location arrangements. The tank is then filled with hot oil, filtrated by high vacuum oil filtration plant. Power transformers, tank are built with mild steel plates to withstand full vacuum. Conforming to the international standards. Lugs for jacking, lifting, and hauling are routinely tested for dye penetration. Tanks have welded or bolted top cover. Tanks are shot blasted to get a surface finish to have a double coat of epoxy pint after double coat of epoxy primer. The transformer is made read for a final inspection after assembly of bushings, conservator, and radiators etc.
₹ 995000 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 1MVA |
| Number of Phase | 3-Phase |
| Voltage Ratio | 11kV/433V |
| Winding Material | Copper |
| Cooling Type | ONAN |
| Standards | IS-1180 |
| Brand | Servostar |
₹ 245000 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 200kVA |
| Number of Phase | 3-Phase |
| Voltage Ratio | 11kV/433V |
| Winding Material | Copper |
| Standards | IS-1180 |
| Cooling Type | ONAN |
| Brand | Servostar |
₹ 1185000 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 1.25MVA |
| Number of Phase | 3-Phase |
| Voltage Ratio | 11kV/433V |
| Winding Material | Copper |
| Standards | IS-1180 |
| Cooling Type | ONAN |
| Brand | Servostar |
₹ 195000 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 160kVA |
| Number of Phase | 3-Phase |
| Voltage Ratio | 11kV/433V |
| Winding Material | Copper |
| Standards | IS-1180 |
| Cooling Type | ONAN |
| Brand | Servostar |
₹ 475000 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 500kVA |
| Number of Phase | 3-Phase |
| Voltage Ratio | 11kV/433V |
| Winding Material | Copper |
| Standards | IS-1180 |
| Cooling Type | ONAN |
| Brand | Servostar |
Salman Siddiqui (Managing Director)
Servostar India Private Limited
D-43, Sector- B1, Tronicacity
Loni - 201102, Ghaziabad, Uttar Pradesh, India