Offering you a complete choice of products which include oil cooled distribution transformer, rolling contact type transformer, servostar industrial transformers, phase neutral balancing transformers, three phase servo oil cool transformer and power distribution transformer.
₹ 65000 / Piece Get Latest Price
| Rated Power | 100 kVA |
| Power Rating | 25 kVA |
| Type | Distribution Transformer |
| Voltage Class | 11 kV |
| Cooling Type | Oil Cooled |
| Voltage Ratio | 11000/433 |
| Brand | SERVOSTAR |
| Energy Efficiency Level | 1 |
| Insulation Class | B, F |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 125000 / Piece Get Latest Price
| Transformer Type | Power |
| Phase | Three Phase |
| Rated Power | 200 kVA |
| Cooling Type | Oil Cooled |
| Input Voltage (Volt) | 300 to 460 V |
| Application | Indoor, Outdoor Type |
| Frequency | 50 - 60 Hz |
| Correction | 8-16 V/Sec |
| Carbon Rollers Used | High Grade Graphite Rollers |
₹ 180000 / Piece Get Latest Price
| Phase | Three Phase |
| Power Rating | 100 kVA |
| Input Voltage Range | 300-470 V |
| Material | Mild Steel |
| Cooling Type | Oil Cooled |
| Frequency | 50 - 60 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Source | Electrical |
| Rated Capacity | 160 kVA |
| Load | 1500 W |
| Voltage | 320 V |
₹ 95000 / Piece Get Latest Price
| Phase | Three Phase |
| System Voltage | 415 V |
| KVA Rating | 50 kVA |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Application | Neutral Balancing |
| Input Voltage | 480 V |
| Type of Lighting Application | Outdoor Lighting, Indoor lighting |
| Frequency | 50 - 60 Hz |
| Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
Our assortment of products is constituted of best quality Phase Neutral Balancing Transformers.
Features:
₹ 140000 / Piece Get Latest Price
| Rated Power | 63 kVA |
| Primary Voltage | 340 |
| Cooling Type | Oil Cooled |
| Phase | Three Phase |
| Output Voltage | 460 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50 - 60 Hz |
| Power Source | Electrical |
| Material | Mild Steel |
₹ 1800000 / Piece Get Latest Price
| Primary Voltage | 11 kV |
| Cooling Type | Oil Cooled |
| Number of Phase | 3-Phase |
| Winding Material | Copper |
| Voltage Ratio | 22kV/433V |
| Brand | Servostar |
| Country of Origin | Made in India |
| Rated Power | 400 kVA |
| Power Rating | 500 kVA |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 18000 / Piece Get Latest Price
| Output Voltage | 115 V |
| Input Voltage | 230 V |
| Phase | Single Phase |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Number of Phase | 3-Phase |
| KVA Rating | 5 kVA |
| Capacity | 10 kVA |
We offer high quality Step Down Transformers. It is hardwired, durable with a heavy-duty cord. It has a 100 Watt maximum capacity and can be used continuously over a period of time. It has one grounded outlet in front of the unit (accepts 3 or 2 prongs US and Euro plugs) and reduces the voltage to the fit the next level of desired use. Perhaps it will go to some point in a factory, shop, home or even the much smaller applications and be reduced again to fit a lower voltage piece of equipment.
Step Down Transformers has a primary winding of higher number of turns than the secondary winding. Since power is fixed, lowered voltage results in increased amperage; the lowering of voltage is inversely proportional and results in an increase of amperage. Our Step Down Transformers are relatively simple in design and they have the exact ratio of windings in each circuit so as to deliver the appropriate current and voltage. Application, budget and other factors must be considered before installing a particular transformer. Both incoming and outgoing voltages must be known prior to selecting any Step Down Transformer.
We manufacture all our products as per ISI specifications which give an assurance to the customer on the quality of our product. We are equipped with an R&D unit and testing tools and section which has got all tools and testing facilities that support us in supplying products as per client’s specific requirement.
Features:
₹ 45000 / Piece Get Latest Price
| Output Current | 3x4 A |
| Input Voltage | 415 V |
| Phase | Three Phase |
| Cooling Type | Oiled |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Servo |
| Frequency | 50 Hz |
| Packaging Type | Wooden Box |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 12000 / Piece Get Latest Price
| Phase | Three Phase |
| Power Rating | 5 kVA |
| Current | 4 Amp |
| Output Voltage | 230 V |
| Brand | Servostar |
| Frequency | 50 - 60 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
| Input Voltage | 415 V |
Salman Siddiqui (Managing Director)
Servostar India Private Limited
D-43, Sector- B1, Tronicacity
Loni - 201102, Ghaziabad, Uttar Pradesh, India