Leading Manufacturer of Industrial Transformers such as Ultra Isolation Transformers, Step Up Transformers, Step Down Transformers, Open Variable Transformers, Three Phase Servo Oil Cool Transformer, Servo Star Industrial Transformers and many more items from Delhi.
₹ 110000 / Piece Get Latest Price
| Rated Power | 63 kVA |
| Primary Voltage | 220 |
| Secondary Voltage | 440 V |
| Phase | Three Phase |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Winding Material | Mild Steel |
| Input Voltage | 460 V |
| Brand | Servostar |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50 Hz |
As a well-known firm, we offer to Step Up Transformers, which is accessible to patrons in several specifications.
Features:
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Phase | Single Phase |
| Current Rating | 10 A |
| Input Voltage | 220 V |
| Brand | Servostar |
| Frequency | 49 Hz to 62 Hz |
| Coil Structure | Toroidal |
| Core | Silicon Steel |
| Wire | Copper Wire |
₹ 1250000 / Piece Get Latest Price
| Rated Power | 63 kVA |
| Primary Voltage | 11 kV |
| Cooling Type | Oil Cooled |
| Winding Material | Copper |
| Number of Phase | 3-Phase |
| Brand | Kirloskar |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1050000 / Piece Get Latest Price
| Rated Power | 160 kVA |
| Power Rating | 160kVA |
| Voltage Class | 11 kV |
| Cooling Type | ONAN |
| Manufactured By | Servostar India Pvt Ltd |
| Reference Standard | IS 2026 |
| Standards | IS 2026 |
Minimum order quantity: 5 Piece
A Distribution Transformer is an electrical device designed to step down high voltage from transmission or primary distribution networks to a lower voltage level suitable for end-user consumption in residential, commercial, and industrial applications. It is one of the most essential components of power distribution systems, ensuring safe, efficient, and reliable delivery of electrical energy over the final stage of the power network.
These transformers operate continuously with high efficiency, minimal power loss, and require low maintenance. Available in various cooling types such as Oil-Immersed (ONAN / ONAF) and Dry-Type (VPI / Cast Resin), distribution transformers are engineered to withstand voltage fluctuations, short circuits, and overload conditions, ensuring long service life and stable performance.
₹ 140000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 30 KVA |
| Phase | Three Phase |
| Cooling Type | Oil cooled |
| Rated Capacity | 100 KVA |
| Usage/Application | Industrial |
| Input Voltage | 340-470 |
| Control Type | Digital controller |
| Place Of Origin | India |
| Weight | 610 |
| Output Voltage | 415 |
| Shipping Available | Pick from my warehouse, Yes I Ship |
| Payment Terms | Online, Cheque or Cash |
₹ 9000 / Piece Get Latest Price
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 460 V |
| KVA Rating | 5 kVA |
| Phase | Three Phase |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Number of Phase | 3-Phase |
| Winding Material | Mild Steel |
| Maximum Capacity | 15kVA |
We offer high quality Step Down Transformers. It is hardwired, durable with a heavy-duty cord. It has a 100 Watt maximum capacity and can be used continuously over a period of time. It has one grounded outlet in front of the unit (accepts 3 or 2 prongs US and Euro plugs) and reduces the voltage to the fit the next level of desired use. Perhaps it will go to some point in a factory, shop, home or even the much smaller applications and be reduced again to fit a lower voltage piece of equipment.
Step Down Transformers has a primary winding of higher number of turns than the secondary winding. Since power is fixed, lowered voltage results in increased amperage; the lowering of voltage is inversely proportional and results in the increase of amperage. Our Step Down Transformers are relatively simple in design and they have the exact ratio of windings in each circuit so as to deliver the appropriate current and voltage. Application, budget and other factors must be considered before installing a particular transformer. Both incoming and outgoing voltages must be known prior to selecting any Step Down Transformer.
We manufacture all our products as per ISI specifications which give an assurance to the customer on the quality of our product. We are equipped with an R&D unit and testing tools and section which has got all tools and testing facilities that support us in supplying products as per client’s specific requirement.
Features:
₹ 45000 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 3 kVA |
| Output Voltage | 230 V |
| Input Voltage | 110 to 220 V |
| Phase | 3 Phase |
| Usage/Application | Industrial |
| Cooling Type | Dry Type/Air Cooled |
| Material | Copper |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50 - 60 Hz |
| Carbon Rollers Used | High Grade Graphite Rollers |
We manufacture a gamut of Buck Boost Transformers that is widely used in Servo Stabilizers and can be customized as per the specific requirements of our clients. These boost transformers are made in compliance with necessary standards. We offer high-grade buck-boost converter coils, which are manufactured by us using excellent quality materials to last for a long period of time. We pack these buck-boost converter coils in appropriate packaging for their safe delivery to our clients. Our dexterity lies in developing them as per the specifications of our clients.
Features :
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Output Current | 4 A |
| Phase | Single Phase |
| Input Voltage | 230 V |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Voltage | 140 to 260 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Capacity | 2 Amp to 600 Amp. |
| Brand | Servostar |
₹ 150000 / Piece Get Latest Price
| KVA Rating | 25 kVA |
| Input Voltage | 415 V |
| Phase | Three Phase |
| Usage/Application | Industrial |
| Power | AC |
| Brand | Servo |
| Frequency | 50Hz |
| Packaging Type | Wooden Box |
| Country of Origin | Made in India |
Salman Siddiqui (Managing Director)
Servostar India Private Limited
D-43, Sector- B1, Tronicacity
Loni - 201102, Ghaziabad, Uttar Pradesh, India